5 sposobów na efektywną naukę języków obcych

sierpnia 20, 2018

 

Szkoła tuż tuż. Na szczęście ja już mam to za sobą. Jednak języki obce przydają się w późniejszym, dorosłym życiu i na pewno warto wiedzieć jak szybko i skutecznie można się ich nauczyć.

Biorąc pod uwagę moje doświadczenie nauki języka angielskiego przez ponad 10 lat udało mi się poznać różne taktyki i sposoby ogólnej nauki języka, szybkiego czytania czy też sposoby na lepsze mówienie. Oczywiście w trakcie międzyczasie mojego kształcenia sięgałam także do zasobów internetu i najczęściej pojawiające się wątki pokrywały się z moimi spostrzeżeniami.


języki obceJak szybko i skutecznie nauczyć się języka obcego?


1. Powtórz i utrwal opanowany materiał

Jeśli umiemy już jakiś język ale mamy problemy z gramatyką lub ze słówkami dobrze jest powtarzać odpowiednio działy, z którymi mamy problemy. Dla przykładu: mam problem z gramatyką i nie rozumiem danego czasu - znam teorię ale nie umiem jej zastosować w praktyce. Czasami jeśli jedno repetytorium (zbiór zadań gramatycznych wraz z podaną teorią) nie wyjaśnia danego przykładu, warto sięgnąć po inne, dodatkowe materiały. Najlepiej jeśli wybierzemy takie pozycje, które mają gotowe odpowiedzi. Aby dokładniej zrozumieć daną regułę gramatyczną dobrze jest przetłumaczyć dane zdanie na język polski, wtedy zobaczymy jak zdanie odnosi się do rzeczywistości i bardziej to zrozumiemy. W przypadku problemów ze słówkami istnieje wiele technik lepszego zapamiętania jak np. karteczki. Zapisujemy wówczas problematyczne słówko na samoprzylepnej karteczce i umieszczamy ją w najbardziej widocznym miejscu (na lodówce, nad biurkiem).

2. Fora językowe i grupy

Dobrym ale niestety czasochłonnym sposobem jest skorzystanie z forów językowych. Nie mamy jednak pewności, czy uzyskamy szybką odpowiedź na zadane przez nas pytanie. Możemy więc poczytać dane tematy i uzupełnić nasze braki. Bardzo często fora dają nam możliwość elastycznego tłumaczenia tekstu, którego nie znajdziemy w żadnym słowniku czy książce. Nieco lepszym (bo szybszym) sposobem jest też dołączanie do grup językowych na profilach społecznościowych. Takie grupy są zazwyczaj bardziej aktywne i dzięki wymianie doświadczeń pomiędzy użytkownikami grupy możemy nie tylko zadawać pytanie ale także sami próbować pomagać innym.

3. Porozmawiaj w języku obcym

Zapewne czaty już odeszły w niepamięć i coraz mniej użytkowników z nich korzysta. Jednakże warto spróbować. Są też specjalne programy i aplikację umożliwiające rozmowę z zagranicznymi użytkownikami, który również uczą się języka. Jedną z przydatnych aplikacji na komórkę jest TANDEM. Można rozmawiać zarówno za darmo jak i korzystać z lekcji płatnych. Jeśli jednak szukamy stałych lekcji np. PL-ANG i ANG-PL to polecam skorzystanie z serwisów oferujących korepetycje. Dzięki lekcjom przez Skype'a nie ma ograniczeń w postaci kosztów dojazdu oraz większej potrzeby organizacji czasu jak w przypadku lekcji tradycyjnych u ucznia lub nauczyciela w domu. Osobiście polecam sposób lekcji przez Skype'a i sama go oferuję moim słuchaczom.

4. Elastyczna nauka słówek w dowolnym miejscu i o każdej porze

Powracając jeszcze do tematu słówek. Znam dwa bardzo dobre programy, które przydają się w opanowaniu słówek. Jeden z nich to program ANKI do którego można pobrać gotowe zestawy słówek stworzone przez innych użytkowników lub też samemu tworzyć. Drugi to bardziej typowy i przyjazdy (używany także w szkołach) QUIZLET. Oba działają na podobnej zasadzie wpisania słówka oraz pojawiania się go jako flash cards do zapamiętania.

5. Filmy i muzyka

Filmy z napisami to dobry pomysł zarówno w wersji oryginalnej jak i polskiej. Lubię, gdy widzę transkrypcję tego, co ktoś mówi bo czasami trudno wychwycić wszystkie słówka dokładnie. Muzyka również może być doskonałym materiałem do nauki języka. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zarówno w filmach jak i w tekstach piosenek nie mamy do czynienia ze stylistycznie poprawnym tekstem. W takich tekstach mogą występować różne dialekty i dużo nieformalnych stylów, których możemy nie spotkać w typowej książce do gramatyki. Jednak dzięki poznaniu różnych form języka będziemy umieli wykorzystać to doświadczenie w przyszłości i uzupełnić dodatkowo swoją wiedzę.
Czy znasz jakieś inne sposoby na szybką i efektywną naukę języków obcych?

Zobacz podobne posty

1 komentarze

  1. Wbrew pozorom nauka języka obcego nie da każdego jest łatwa, ale wszystkiego można się nauczyć z czasem ;)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz i odwiedziny!
Motywuję mnie to do pracy nad blogiem i wiem, że nie jest to czas stracony.
Wielka prośba o nie dodawanie linków blogów, reklam oraz spamu
- komentarze tego typu nie będą publikowane.


Archiwum

Ostatnie posty